Dobry zwyczaj - nie pożyczaj?

Dodane: 07-08-2014 16:46
Dobry zwyczaj - nie pożyczaj? Liczba niespłacanych kredytów rośnie. Dlaczego Polacy nie spłacają zaciągniętych w banku pożyczek? Czy może odpowiedzialne są banki, bo źle skalkulowały ryzyko i zdolność kredytową? Czy też...Liczba niespłacanych kredytów rośnie. Dlaczego Polacy nie spłacają zaciągniętych w banku pożyczek? Czy może odpowiedzialne są banki, bo źle skalkulowały ryzyko i zdolność kredytową? Czy też to wina kryzysu?

Z pewnością najlepiej spłacane są kredyty hipoteczne, nawet te w obcej walucie. Ale nawet w tym segmencie jest gorzej - zaległości jest coraz więcej.

Sądzę, że banki ponoszą sporą winę, ponieważ udzielały kredytów bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od niedawna Komisja Nadzoru Finansowego zarządza obowiązkowy wkład własny na poziomie 5%, od przyszłego roku będzie to już 10%, a od 2016 15%. Nie ma już tez możliwości wzięcia kredytu w obcej walucie, chyba że się w tej walucie zarabia. Można twierdzić, że te restrykcje spowodują spadek udzielanych kredytów hipotecznych, jednak w konsekwencji nie będzie również tak wielu ludzi, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla ludzi tak naprawdę lepsze. Niestety, nie wszyscy uświadamiają sobie, że wkład własny jest naprawdę istotny, przy tak wielkiej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania. lombard szczecin

© 2019 http://1.bialowieza.pl/