O muzyce

i unikamy jej słuchania jako czegoś przestarzałego. Czy jednak na pewno takie podejście jest słuszne? Cóż, wbrew pozorom odpowiedź nie jest oczywista....Wprawdzie należy słuchać tego, co się lubi, ale warto dać szansę takim dźwię

O muzyce Szukasz kompozytora?

Niedoceniona muzyka klasyczna?

Muzyka klasyczna często traktowana jest przez nas jako relikt przeszłości. Zupełnie zapominamy o jej roli dla rozwoju naszej kultury i unikamy jej słuchania jako czegoś przestarzałego. Czy jednak na pewno takie podejście jest słuszne? Cóż, wbrew pozorom odpowiedź nie jest oczywista....Wprawdzie należy słuchać tego, co się lubi, ale warto dać szansę takim dźwiękom.
Może nas na przykład zaskoczyć bogactwo zawartych w niej barw, technik czy smaczków wychodzących przy kolejnych odsłuchach. Dopóki nie zapoznamy się z takimi dźwiękami, to nie mamy szans docenić kunsztu kompozytorów oraz muzyków. A będzie czego słuchać ? rozmaite formy utworów porażają ilością wykorzystanych elementów.
Takie dźwięki są też niezwykle kojące ? mogą nam służyć jako sposób na rozluźnienie. Potrafią być także inspiracją, jeżeli sami tworzymy muzykę. To istna skarbnica melodii, pomysłów na kompozycje i ciekawych rozwiązań niemożliwych do wychwycenia nigdzie indziej. Klasyka okaże się dla nas ubogacająca.


Dobrze dobrana muzyka, a proces uczenia się

Najczęstszą reakcją na dźwięki podczas nauki jest irytacja. Przypadkowe hałasy, puszczający muzykę współlokator czy krewny, odgłos telewizora w tle... To wszystko przekłada się na rozproszenie, a w konsekwencji gorsze rezultaty przy zdobywaniu wiedzy. Nie zawsze jednak muzyka okazuje się być dla nas czymś szkodliwym ? wręcz przeciwnie, potrafi pomóc w edukacji.
Dźwięki klasycznych kompozycji wielkich kompozytorów są ? co potwierdzają badania naukowe ? czymś, co ułatwia proces uczenia się. Brzmi to zaskakująco, ale takie są fakty. Pod wpływem takich melodii jesteśmy osobami spokojniejszymi, a to może przełożyć się na dodatkowe możliwości intelektualne przy przyswajaniu materiału.
Harmonie tego typu też poprawiają pracę mózgu, a co za tym idzie zbiór definicji czy dat przestaje być mordęgą, przez którą nie jesteśmy w stanie przejść. Nie należy oczywiście liczyć na to, że dzięki Chopinowi w jedną noc nauczymy się całego podręcznika, ale to idealne tło pod rozwijanie się.


O muzyce filmowej

Nie da się wyobrazić sobie obecnie filmów bez ścieżki dźwiękowej. Niektóre z nich są naprawdę fascynujące i lubimy ich słuchać również poza pozycjami, którym towarzyszą jako tło. Muzyka filmowa to ciekawa dziedzina sztuki, czasem lekceważona, ale bez wątpienia warta uwagi ? możemy dzięki niej poczuć się jak bohaterowie ulubionego filmu.
Niektórzy jej kompozytorzy chętnie sięgają po motywy znane z muzyki klasycznej. Korzystanie z tego bogactwa to wyśmienity pomysł na to, aby wpleść ciekawe i podkreślające dramatyzm czy dynamikę danej sceny melodie, a nam zagwarantować doskonałe chwile spędzone w skupieniu i zachwycie nad danym filmem.
Przykładowo ludzie na całym świecie cenią sobie utwory Hansa Zimmera. Są one elementami chociażby filmów takich jak ?Incepcja?. Płyty z jego kompozycjami rozchodzą się w doskonałym tempie, a sam twórca nie może narzekać na brak zainteresowania, mimo że tworzy ?tylko? tło do akcji na ekranie ? niezwykle jednak potrzebne tło.



© 2019 http://1.bialowieza.pl/