Pora się ruszyć!

ą z form spędzania wolnych chwil w górskim otoczeniu. Jedni z nas pewnie wybiorą górskie wspinaczki, ale dla tych, którzy kochają sport, najlepszą propozycją będzie górska wspinaczka w otoczeniu pięknych krajobrazów. Takie zajęcie

Pora się ruszyć!

Czynny wypoczynek w górach

W górach także można spędzić czas ciekawie i atrakcyjnie. Czeka tutaj moc atrakcji i w zależności od tego, co lubimy, możemy wybrać jedną z form spędzania wolnych chwil w górskim otoczeniu. Jedni z nas pewnie wybiorą górskie wspinaczki, ale dla tych, którzy kochają sport, najlepszą propozycją będzie górska wspinaczka w otoczeniu pięknych krajobrazów. Takie zajęcie to propozycja dla wytrzymałych i wysportowanych osób, jednak stanowi bardzo atrakcyjny sposób na zdobycie wspaniałych wspomnień. W zależności od stopnia zaawansowania można tutaj wybrać trasę łatwą lub nieco trudniejszą, a jeśli nie czujemy się pewnie, warto wynająć także instruktora, który zapewni nam wsparcie i pomoc w każdej sytuacji.


O asekuracji

Asekuracja bez liny najczęściej stosowana jest podczas bulderingu. Asekuracja tego typu może być czynna lub bierna (obie metody często stosowane są równocześnie).

Asekuracja bierna polega na zabezpieczeniu miejsca potencjalnego upadku przez oczyszczenie go z kamieni i gałęzi oraz ewentualne użycie materaca amortyzującego upadek, nazywanego crashpadem.
Asekuracja czynna to asysta (zwana też spottingiem), czyli ochrona górnych partii ciała spadającego wspinacza przed bezpośrednim uderzeniem w ziemię.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Asekuracja_(wspinaczka)


o rodzajach wspinaczki

Najbardziej podstawowym jest podział na:

wspinaczkę klasyczną (możliwe są różne style) ? do przemieszczania używa się wyłącznie rąk i nóg. Sprzęt wykorzystywany jest tylko w sposób bierny ? do asekuracji;
wspinaczkę techniką sztucznych ułatwień (zwana też hakówką lub wspinaczką hakową) ? wspinanie z czynnym wykorzystaniem sprzętu do przemieszczania się. Dopuszcza się zawisanie na linie i założonych punktach asekuracyjnych, wykorzystanie ich jako stopnie i chwyty, zawieszanie na nich specjalnych ławeczek, czyli małych drabinek z kilkoma szczebelkami, po których wspinacz wchodzi wyżej i osadza kolejne punkty asekuracyjne.
Rodzaje wspinania w zależności od terenu działania:

wspinanie na sztucznych obiektach,
buildering (urban-climbing) ? wspinanie się na budynki, mosty itp.
bouldering ? wspinaczka bez asekuracji na niewysokich skałkach (slangowo buldering, baldering),
wspinaczka skałkowa,
wspinaczka piaskowcowa
wspinaczka skalna,
wspinaczka górska,
taternictwo (letnie i zimowe),
alpinizm ? w górach lodowcowych,
wspinaczka lodowa,
wspinaczka mikstowa ? styl wspinaczkowy wymagający wykorzystania technik zarówno skalnych jak i lodowych; wykorzystywany na przykład w Alpach
drytooling (drajtuling),
wspinaczka wielkościanowa (bigwall),
wspinaczka wysokościowa (himalaizm).
alpinizm podziemny ? Jednym z miejsc, gdzie można uprawiać wspinaczkę są jaskinie. Eksplorując te obiekty turystycznie można określić taką działalność alpinizmem podziemnym, turystyką jaskiniową. Działalność tego typu w celu naukowym np. poznawania jaskiń należy określać jako speleologia. Działalność tę od wspinaczki powierzchniowej wyróżnia też znacznie intensywniejsze wykorzystanie sprzętu wspinaczkowego, głównie do zjazdów i wychodzenia po linie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka



© 2019 http://1.bialowieza.pl/